Justice-Dharam-Chand-Chaudhary

Date Of Birth: 12, March, 1958.

Hon'ble Member Mr. Justice Dharam Chand Chaudhary



Qualification:

Primary Education from Government Primary School, Lohara, did Matriculation from Government High School, Hatgarh, Distt — Mandi (HP). Graduated from Government Degree College, Kullu (HP) and did LLB from Himachal
Pradesh University Shimla in the year 1983.


Standing as an Advocate in the High Court of Himachal Pradesh ShimIa,171001

More than twelve years :-
Original side matters;
Constitutional matters;
Criminal matters and;
Labour and Service matters.

Professional Experience :

Above twelve years as an Advocate in the High Court of Himachal Pradesh, Courts Subordinate thereto and the Erstwhile H.P. Administrative Tribunal;

Also functioned during this period as :-

i)  Additional Central Government Standing Counsel in the High Court of Himachal Pradesh.

ii)  Legal Advisor-cum-Standing Counsel to H.P. Khadi & Village Industries Board, in the High Court of Himachal Pradesh;

iii) Legal Advisor-cum-Standing Counsel to H.P. Milk Federation, in the High Court of Himachal Pradesh;

iv) Legal Advisor-cum-Standing Counsel to H.P. Scheduled Castes and Scheduled Tribes Development Corporation, in the High Court of Himachal Pradesh;

v) Legal Advisor-cum-Standing Counsel to Himachal Pradesh, Krishi Vishwa Vidyalaya, Palampur, District Kangra, in the High Court of Himachal Pradesh;

vi) Had been conducting cases on behalf of National Hydro-Electric Power Corporation;

vii) Had been conducting cases on behalf of The Kangra Central Co-operative Bank in the High Court of Himachal Pradesh;

viii) Empanelled as an Advocate on the panel of United Commercial Bank  to conduct  cases  on  its behalf in the High Court of Himachal Pradesh.

Other Co-curricular Activities

a) 1986-1987 Elected as Treasurer of the Himachal Pradesh,
High Court Bar Association;

b) 1989-1990 & 1990-1991: Elected as Secretary of the H.P. High Court Bar Association;

c) 1993-1994: Elected as Vice President of the H.P. High
Court Bar Association;

d) 1994-1995: Remained as President of the H.P. High Court Bar Association;

e) 1994-1995: Nominated as non-official member of the Council of Law Reporting, High Court of Himachal Pradesh for a period of three years.

Induction to the cadre of District Judges and positioning in such capacity from time to time. 01.8.1995

a) Appointed as Additional District and  Sessions Judge, a member of H.P. Higher Judicial  Service by way of direct recruitment;

b) September, 1995 Additional District & Sessions Judge, Kullu (Independent Charge), Civil & Sessions Division Mandi, Kullu and Lahaul & Spiti Districts at Mandi;

c) June, 1997 Additional District & Sessions Judge, Civil & Sessions Division, Shimla;

d) December, 1999 District and Sessions Judge (Inspection) on the Establishment of the Registry of the High Court of H.P.;

e) July, 2001 District and Sessions Judge, Civil and Sessions Division, Hamirpur;

f) April, 2004 President, District Consumer  Fora,  Mandi,  Kullu and Lahaul & Spiti Districts at Mandi;

g) May, 2006 District & Sessions Judge, Kullu & Lahaul and Spiti Civil & Sessions Division at Kullu;

h) December, 2006 Registrar (Rules)-cum-Principal Secretary to Hon’ble the Chief Justice, High Court of Himachal Pradesh;

i) June, 2008 Re-designated as Registrar (Vigilance)-cum- Principal Secretary to Hon’ble the  Chief  Justice with charge of Central Project Coordinator, E-Court Project, Supreme Court of India and also as Secretary, Himachal Pradesh High Court Legal Services Committee;

j) 07.10.2010 to 20.01.2012 Registrar General-cum-Principal Secretary to Hon’ble the Chief Justice, High Court of Himachal Pradesh;

k) 21.01.2012 Elevated as Addl. Judge of the High Court of Himachal Pradesh;

l) 18.01.2014 Appointed as permanent Judge of the  High Court of Himacnal Pradesh;

m) 04.03.2014 to 28.09.2016 Chairman, Computer Committee, High Court of Himschsl Pradesh:

n) 23.08.2014 to 19.11.2018 Chairman, H.P. High Court Legal Services Committee, Shimla;

o) 25.10.2016 to 20.11.2018 President, Himashal Pradesh Judicial Academy;

p) 20.11.2018 Executive Chairman, H.P. State Legal Services
Authority;

q) Also remained as Chairman/Member of various Committees    constituted by Hon’ble the Chief Justice to run the administrative business during this period;

r) May/June, 2019 Appointed as Acting Chief Justice of High Court of Himachal Pradesh.

s) September/October, Again appointed as Acting Chief Justice of High 2019 Court of Himachal Pradesh.

t) 11.03.2020 Demitted office as Judge of the High Court of
Himachal Pradesh.

u) 15.09.2021 Appointed as Judicial Member in the Armed Forces Tribunal, Delhi, vide Ministry of Defence, New Delhi Order No.3 (2) /2019-Vol.II-D (AFTC) dated 15th September, 2021.

v) 18.09.2021 Assumed charge of the office of Judicial Member of the Armed Forces Tribunal, Regional Bench Chandigarh at Chandimandir on 18 September, 2021..







Gallentry Awards Azadi ka Mhotsav PM Mementos Sabka Saath Sabka Vishwas